SOĞUK HEYKELLER CADDELERİ SÜSLEDİ

28.01.2012 13:43

14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali sebebiyle kentin farklı noktalarında gösteriler yapan Soğuk Heykel Atölyesi sanatçıları, ilginç görünümleriyle büyük ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA) Türkiye Milli Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘14. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’, geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz’ün, farklı kültürlere ait gölge oyunlarının ve çok çeşitli kukla tiplerinin sunulduğu görsel bir şölene imzasını atıyor. Bir hafta boyunca kentin farklı noktalarında gösteriler yapan sanatçılar arasında en büyük ilgiyi çeken gruplardan biri de festival için İzmir’den gelen Soğuk Heykel Atölyesi oldu. ‘Hareketsizliğin anlam kazandığı yer’ sloganıyla çalışmalarına devam eden ve sanat tarihine adını yazdırmış karakterleri farklı bir sunumla bugüne taşıyan sanatçılar, Bursa’da Karagöz ve Hacivat’ı canlandırdı. Festival süresince Heykel, Nalbantoğlu ve Cumhuriyet Caddesi’nde sanatseverlerle buluşan sanatçılar, vatandaşları hem eğlendirdi hem de heyecanlandırdı.
Soğuk Heykel Atölyesi’nin Karagöz ve Hacivat’ı Çağlar Seçilmiş ve Furkan Emre Güleryüz, özel kostümleri ve makyajlarıyla kazandıkları ‘cansız’ görünümleriyle dikkatleri çekti. Heykellerin canlı olup olmadığını anlamak isteyen bazı vatandaşlar sanatçıları uzun süre dikkatlice izledi. Sanatçıları fotoğraflamak için adeta birbirleriyle yarışan sanatseverlerden bazıları ise heykellerin hareket ettiğini görünce heyecanlı anlar yaşadı.
Bursalılar, festivalin kent için çok önemli olduğunu söyleyerek, Soğuk Heykel Atölyesi’nin özel gösterisini çok beğendiklerini ifade ederek, organizasyona imza atan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. CİHAN